Vítězslav Hálek - Muzikantská Liduška
Publikováno dne 29.6.2012

Muzikantská Liduška

Vítězslav Hálek

137xstaženo
0x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Povídka o lásce Lidušky Staňkové a muzikanta Toníka – všichni si mysleli, že se vezmou, ale o Lidušku se začal ucházet mladý Krejza – jednal s jejím otcem a dosáhl toho, že mu ji přislíbil, neboť se domníval, že Krejza je bohatý. Liduška Krejzu nechtěla. V den svatby šla s Krejzou do kostela, a když to Toník uviděl, myslel si, že má Liduška Krejzu ráda a utekl z kostela. Liduška řekla knězi, že si Krejzu bere z donucení a že dala slib jinému. Volala Toníka, aby se s ní šel nechat oddat, ale ten tam nebyl. Odešel do města a dal se na vojnu. Liduška se z žalu pomátla. Domů se už nevrátila. Toulala se po okolních vsích, hledala Toníka na muzikách – muzikantská Liduška. Rodiče byli nešťastni, Krejza přišel na mizinu – chtěl Lidušku kvůli věnu, Toník se už do vsi nikdy nevrátil.

O autorovi

Vítězslav Hálek
Vítězslav Hálek

Vítězslav Hálek

vlastním jménem Vincenc (5. dubna 1835, Dolínek u Mělníka – 8. října 1874, Praha), český básník, prozaik, dramatik, literární kritik a publicista, představitel májovců. Spolu s Janem Nerudou označován za zakladatele moderní české poezie. Absolvoval gymnázium, nedokončil studia filozofie. Pracoval jako novinář v Národních listech, řídil časopisy Lumír, Zlatá Praha, Květy, redigoval almanach Máj, působil i v časopisu Ruch.

Dílo: Hálek byl mnohostranným autorem. Kromě vynikající poezie psal i prózu, divadelní hry, fejetony, literární a divadelní kritiku. Poezie – Večerní písně (1859), V přírodě (1872), Pohádky z naší vesnice (1874). Ostatní – Muzikantská Liduška (1861), Na statku a v chaloupce (1871), Pod pustým kopcem (1873), Na výminku (1873), Poldík Rumař (1873). Několik neúspěšných divadelních her.

Další díla autora

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat