Vítězslav Hálek - V přírodě
Publikováno dne 29.6.2012

V přírodě

Vítězslav Hálek

153xstaženo
1x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Dílo V přírodě, pocházející z roku 1872, je rozsáhlou lyrickou sbírkou patřící mezi tvorbu posledních let básníkova života. Vítězslav Hálek přenáší čtenáře do přírodní krajiny, zejména do míst svého rodného kraje, a mistrnou krajinomalbou vystihuje nespočet přírodních motivů, jež nás obklopují. Jazykovými prostředky i výběrem motivů přispívá k celkovému optimistickému ladění sbírky.

O autorovi

Vítězslav Hálek
Vítězslav Hálek

Vítězslav Hálek

vlastním jménem Vincenc (5. dubna 1835, Dolínek u Mělníka – 8. října 1874, Praha), český básník, prozaik, dramatik, literární kritik a publicista, představitel májovců. Spolu s Janem Nerudou označován za zakladatele moderní české poezie. Absolvoval gymnázium, nedokončil studia filozofie. Pracoval jako novinář v Národních listech, řídil časopisy Lumír, Zlatá Praha, Květy, redigoval almanach Máj, působil i v časopisu Ruch.

Dílo: Hálek byl mnohostranným autorem. Kromě vynikající poezie psal i prózu, divadelní hry, fejetony, literární a divadelní kritiku. Poezie – Večerní písně (1859), V přírodě (1872), Pohádky z naší vesnice (1874). Ostatní – Muzikantská Liduška (1861), Na statku a v chaloupce (1871), Pod pustým kopcem (1873), Na výminku (1873), Poldík Rumař (1873). Několik neúspěšných divadelních her.

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat