Otokar Březina - Tajemné dálky
Publikováno dne 29.6.2012

Tajemné dálky

Otokar Březina

248xstaženo
2x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Sbírka básní Tajemné dálky (1895) je první z knih Otakara Březiny, které zařadil do svého tvůrčího díla. V ní se naplno projevuje autorovo symbolistní zaměření. Slova pro něj nemají pouze svoji konkrétní hodnotu, ale vypínají se ještě někam výš, mají svůj skrytý význam, pomocí něhož se Březina ptá po smyslu věcí a snaží se odkrýt jejich pravou tvář. Přesto se může význam básní zdát zastřený, je na čtenáři, aby je rozšifroval. Převládá nálada podzimu a večera, ozývají se témata trpkosti a odříkání. Dialogičnost některých básní dodává celé sbírce na dramatičnosti.

O autorovi

Otokar Březina
Otokar Březina

Otokar Březina

vlastním jménem Václav Jebavý (13. září 1868, Počátky – 25. března 1929, Jaroměřice nad Rokytnou), český básník a spisovatel, účastník České moderny. Svým básnickým dílem završuje český literární symbolismus. Absolvoval gymnázium, působil jako učitel na řadě škol na jihozápadní Moravě. Byl mu udělen čestný doktorát Univerzity Karlovy v Praze.

Dílo: Postupně prochází přerodem z realistického prozaika v symbolistického básníka. Jeho dílo se vyznačuje zejména bohatým jazykem, velkou obrazovou fantazií. Básnické sbírky Tajemné dálky (1895), Svítání na západě (1896), Větry od pólů (1897), Stavitelé chrámu (1899), Ruce (1901).

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat