Otokar Březina - Svítání na západě
Publikováno dne 3.7.2012

Svítání na západě

Otokar Březina

220xstaženo
1x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Básník ještě nepoznal tajemství nekonečna, ale tuší jej. Neruší ho již všední život, může se věnovat své duši, je jako vysvobozen z vězení, do něhož člověka uvrhly tělesné potřeby. Neželí, že teprve po smrti pozná tajemství kosmu, po nichž po celý život toužil. V denní záři nevidíme hvězd, teprve v nočních temnotách se rozsvěcují před nám a ukazují nám hlubiny vesmíru. Když se oprošťujeme od těla, krovy vězení se zřítí a žijeme jen ve své duši, začínáme vidět nebe. Po smrti se všichni staneme součástí kosmu, v němž se prolínají všechny síly. Tohoto života neznám, nemáme slov pro jeho vztahy. Tušení básníkova jsou sladkou zvěstí všem.

O autorovi

Otokar Březina
Otokar Březina

Otokar Březina

vlastním jménem Václav Jebavý (13. září 1868, Počátky – 25. března 1929, Jaroměřice nad Rokytnou), český básník a spisovatel, účastník České moderny. Svým básnickým dílem završuje český literární symbolismus. Absolvoval gymnázium, působil jako učitel na řadě škol na jihozápadní Moravě. Byl mu udělen čestný doktorát Univerzity Karlovy v Praze.

Dílo: Postupně prochází přerodem z realistického prozaika v symbolistického básníka. Jeho dílo se vyznačuje zejména bohatým jazykem, velkou obrazovou fantazií. Básnické sbírky Tajemné dálky (1895), Svítání na západě (1896), Větry od pólů (1897), Stavitelé chrámu (1899), Ruce (1901).

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat