Vítězslav Hálek - Písně večerní
Publikováno dne 29.6.2012

Písně večerní

Vítězslav Hálek

177xstaženo
0x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Jedná se o první básnickou sbírku Vítězslava Hálka, která ho také okamžitě proslavila. Byla vydána v roce 1859. Kopíruje náladu té doby, jakoby by byla vytvořená na objednávku. Obsahuje prosté verše o lásce, květinách, citech, přírodě, jaru, náladách a myšlenkách. Verše jsou radostné, velmi dobře zapamatovatelné. Často se opakují témata jako oči, růže, jaro, nebe, slavík a měsíc. Básničky si lidé psali do památníků až zlidověly, tak byly jednoduché a melodické. Sbírka obsahuje 35 krátkých básní bez názvu, často číslovaných. Jsou tvořeny čtyřverším s pravidelným přerývaným rýmem. Hovorový jazyk básní byl v té době neobvyklým počinem.

O autorovi

Vítězslav Hálek
Vítězslav Hálek

Vítězslav Hálek

vlastním jménem Vincenc (5. dubna 1835, Dolínek u Mělníka – 8. října 1874, Praha), český básník, prozaik, dramatik, literární kritik a publicista, představitel májovců. Spolu s Janem Nerudou označován za zakladatele moderní české poezie. Absolvoval gymnázium, nedokončil studia filozofie. Pracoval jako novinář v Národních listech, řídil časopisy Lumír, Zlatá Praha, Květy, redigoval almanach Máj, působil i v časopisu Ruch.

Dílo: Hálek byl mnohostranným autorem. Kromě vynikající poezie psal i prózu, divadelní hry, fejetony, literární a divadelní kritiku. Poezie – Večerní písně (1859), V přírodě (1872), Pohádky z naší vesnice (1874). Ostatní – Muzikantská Liduška (1861), Na statku a v chaloupce (1871), Pod pustým kopcem (1873), Na výminku (1873), Poldík Rumař (1873). Několik neúspěšných divadelních her.

Další díla autora

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat