Rudyard Kipling - Písně mužů
Publikováno dne 29.6.2012

Písně mužů

Rudyard Kipling

247xstaženo
0x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Kiplingovy verše jsou vydávány v klasickém a nepřekonatelném překladu Otokara Fischera, který rovněž tuto antologii uspořádal. Editor se při výběru textů zaměřil na čtyři tématické okruhy, jež jsou pro Kiplingovu básnickou tvorbu charakteristické: především se zde jedná o soužití nejrůznějších ras, tedy námět, v němž se autor vyjádřil značně kontroverzně. Kipling totiž za všech okolností zdůrazňoval nadvládu a nadřazenost bílého člověka nad ostatními plemeny, jimž navíc přinášel volnost a svobodu, jež však byly v drtivé většině odmítnuty. Ve středu Kiplingova zájmu se objevila i civilizační poezie, v níž upozozorňoval hlavně na neustále se vyvíjející technický pokrok. V neposlední řadě autor zpracoval i dozvuky válečných tragédií a snažil se na druhé straně zvýraznit i úlohu džentlmena v tehdejším světě. Do výboru je zařazena i Kiplingova nejslavnější báseň "Když...", která se stala (a to nejen ve své době) krédem mnoha představitelů v intelektuální oblasti (pod sklem svého psacího stolu ji měl třeba novinář Ferdinand Peroutka).

O autorovi

Rudyard Kipling
Rudyard Kipling

Rudyard Kipling

(30. prosince 1865, Bombaj – 18. ledna 1936, Londýn), britský spisovatel, novinář a básník, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Narodil se a po absolvování škol v Anglii žil několik let v Indii. Zde začal pracovat jako novinář. Hodně cestoval (byl i zpravodajem z búrské války), několik let žil v USA. Zážitky z cest a pobytů v zahraničí se silně promítly v jeho tvorbě. Řada knih velmi oblíbená mezi dětmi.

Dílo: Poezie: Kasárenské balady (1892), Sedm moří (1896), Pět národů (1903). Próza: Prosté povídky z hor (1888), Knihy džunglí (2 svazky, 1895, 1896), Stateční kapitáni (1896), Stopka a spol. (1899), Kim (1901), Bajky i nebajky (1902), Šotkova kouzla (1906), Listy z cest (1920).

Další díla autora

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat