František Gellner - Po nás ať přijde potopa
Publikováno dne 29.6.2012

Po nás ať přijde potopa

František Gellner

410xstaženo
4x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Gellnerovy verše čerpají nejen z prostředí maloměsta, ale i z atmosféry rodících se velkoměst, Vídně a Prahy. Nesou v sobě anarchistické a bohémské myšlenky, které se rodily v tehdejších oblíbených hospodách a kavárnách. Jsou také výrazem určité protispolečenské revolty, v níž však na jedné straně stála touha po lásce a upřímnosti, na druhé pak pokrytectví a maloměšťáctví.

O autorovi

František Gellner
František Gellner

František Gellner

(19. června 1881, Mladá Boleslav – asi 13. září 1914, haličská fronta, prohlášen za nezvěstného), český básník, prozaik, kreslíř, karikaturista a ilustrátor, představitel tzv. generace anarchistických buřičů. Po absolvování gymnázia studoval techniku ve Vídni, poté báňskou akademii v Příbrami, posléze malířství postupně v Mnichově, Paříži, Drážďanech a opět v Paříži. Pracoval jako karikaturista v Lidových novinách, věnoval se i fejetonu a próze. Po vypuknutí 1.světové války odvelen na haličskou frontu, zde prohlášen za nezvěstného.

Dílo: Psal básně, povídky, fejetony, romány, kreslil karikatury. Jeho dílo bylo výrazně ovlivněno anarchismem. Básně Po nás ať přijde potopa (1901), Nové verše (vydány 1919), Cesta do hor a jiné povídky (1914), romány ve verších Radosti života (1903), Don Juan (vydán 1924).

Další díla autora

Žádné další knihy

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat