Josef Václav Sládek - Josef Václav Sládek - Básně
Publikováno dne 29.6.2012

Josef Václav Sládek - Básně

Josef Václav Sládek

274xstaženo
1x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Třídílný soubor díla Josefa Václava Sládka zahrnuje kromě ohlasové poezie a poezie pro děti celé básnické dílo tohoto lumírovského básníka, organizátora kulturního života a významného překladatele. První svazek obsahuje sbírky raného období, jimiž Sládek vstoupil v mladém věku do české poezie, hledal inspirační zdroje a objevoval svůj umělecký výraz. Lidsky i umělecky složité Básně jsou posléze vystřídány zralejšími a jednoznačnějšími elegickými Jiskrami na moři, v nichž jsou již zřetelně formulované dva základní tvůrčí impulzy: cesta na americký kontinent a následná deziluze, a dále smrt první ženy při porodu dítěte. Další dvě sbírky Světlou stopou a Na prahu ráje jsou již ve znamení nového osobního štěstí a pevného zakotvení na českém básnickém Parnassu. Uspořádání a komentář Milan Jankovič. Edice a ediční zpráva Milada Chlíbcová.

O autorovi

Josef Václav Sládek
Josef Václav Sládek

Josef Václav Sládek

(27. října 1845, Zbiroh – 28. června 1912, Zbiroh), český spisovatel, básník, novinář a překladatel. Považován za zakladatele české poezie pro děti. Po absolvování Akademického gymnázia studoval filozofii v Praze. Dva roky pobýval v USA, po návratu redaktorem Národních listů, lektorem angličtiny na pražské univerzitě, dvacet let spoluvydavatelem a vedoucím redaktorem časopisu Lumír. Hodně překládal z angličtiny (33 překladů Shakespeara, dále Byron, Longfellow, Hart), překládal i z španělštiny, polštiny, maďarštiny, skandinávských jazyků). Byl členem Akademie českých věd.

Dílo: Poezie pro děti: Zlatý máj (1887), Skřivánčí písně (1888), Zvony a zvonky (1894). Ostatní: Na hrobech indiánských (1875), Jiskry na moři (1880), Ze života (1884), Sluncem a stínem (1887), Selské písně a české znělky (1897), V zimním slunci (1897).

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat