Karel Čapek - Válka s mloky
Publikováno dne 29.6.2012

Válka s mloky

Karel Čapek

2327xstaženo
6x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Válka s mloky je jednou z knih, které četly spousty lidí nejen u nás, ale i v jiných zemích. Je až zarážející, s jakou přesností zde Čapek varuje před nebezpečím světové války, která by zničila celé lidstvo, i když zemřel rok před jejím vypuknutím. Mločí národ naprosto přesně odpovídal nastupující fašistické generaci v Německu. Zástupy oddaných mloků symbolizovaly němce, kteří slepě a fanaticky uctívali Hitlera jako největšího vládce. Toho zase v Čapkově knize zastupoval Chief Salamander, což vlastně ani nebyl mlok, ale člověk, jehož životní příběh se až nápadně podobal tomu Hitlerovu. Ještě závažnější je varování, že lidstvo se zničí samo. V této knize je to demonstrováno tím, že zbrojovky a fabriky všeho druhu dodávají mlokům zabraně a výbušniny i po tom, co salamandři zaútočili a potopili první části kontinentů. Bohužel, Čapkova varování se minula účinkem, ale to sem nepatří. Tato kniha ovšem není jen tragickým vypravováním o lidské zkáze, ale obsahuje i něco humoru, například: Celé lidstvo usilovalo o jeden univerzální jazyk, ale nakonec to dopadlo tak, že v každé zemi se mluvilo jiným celosvětovým jazykem.

O autorovi

Karel Čapek
Karel Čapek

Karel Čapek

(9. ledna 1890, Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938, Praha), český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a fotograf. Nejvýznamnější představitel české žurnalistiky a literatury meziválečného období. Vystudoval gymnázium a filozofickou fakultu Un.Karlovy, studoval i v Berlíně a Paříži. Dlouholetý redaktor Lidových novin, první předseda Československého PEN klubu. Patřil do úzkého okruhu přátel T.G.Masaryka. Zemřel krátce po Mnichovu, který jej osobně velmi poznamenal.

Dílo: Výrazně obohatil a rozvinul novinářské žánry, zejména sloupek a fejeton. V próze představují vrchol díla utopická vyjadřující obavu ze zneužití techniky, obavu z nastupujícího fašismu. Napsal i řadu poutavých cestopisů, knížky pro děti (spolu s bratrem Josefem). Próza – Loupežník (1920), Továrna na absolutno (1922), Krakatit (1922), Válka s mloky (1936), První parta (1937). Drama: R.U.R. (1920), Věc Makropulos (1922), Bílá nemoc (1937), Matka (1938). Ostatní: Zahradníkův rok (1922), Italské listy (1923), Anglické listy (1924), Dášeňka čili život štěněte (1933), Hovory s T.G.Masarykem (1928 –1935, 3 svazky), Cesta na sever (1936), řada sbírek fejetonů.

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat