Karel Čapek - Krakatit
Publikováno dne 29.6.2012

Krakatit

Karel Čapek

1622xstaženo
8x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Inženýr Prokop objevil trhavinu, která má obrovskou sílu (Čapek pojmenoval trhavinu podle jména indiánské sopky Krakatoa). Při vynalézání je Prokop zraněn a v blouznění bloudí Prahou. Když bloudí Prahou, setká se s přítelem Tomšem, který ho ošetří a dozví se od něho chemické složení krakatitu. Prokop jde v mrákotách k Tomšovu otci, venkovskému lékaři, je ošetřován jeho dcerou Anči, kterou si velice oblíbí. Poté co se Prokop trochu zotaví z úrazu, vyláká ho do Prahy ředitel vojenské továrny v Balttinu, který od něho chce koupit chemické složení krakatitu. Ředitel prozradí Prokopovi, že u něj pracoval Tomš. Prokop odjede do Balttinu, kde je však zajat a nucen vydat chemické složení krakatitu. Prokop se zamiluje do nemocné princezny Wille, která mu umožní útěk do Itálie. V Itálii Prokop potká diplomata d´Hemona Daimona, který ho přivede mezi anarchisty. Anarchisté se snaží zničit svět pomocí krakatitu, který ukradli v Tomšově laboratoři. Daimon se ze svého sídla pokouší odpálit krakatit. Prokop se ho snaží zastavit a také varovat Tomše, že krakatit může být odpálen vlnovým zářením, ten ho však neposlouchá a nedbá jeho varování. Poté co se Prokop dostane do bezpečné vzdálenosti, Daimon odpálí na dálku pomocí vlnového záření krakatit. Když se Prokop vrací domů z Itálie, potká dědečka, který mu v kukátku ukazuje nejrůznější místa světa, a tím mu naznačí, že je nutné více myslet než cítit. Prokop si nakonec uvědomuje, že pro lidstvo je lepší užitečný čin než gigantický vynález.

O autorovi

Karel Čapek
Karel Čapek

Karel Čapek

(9. ledna 1890, Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938, Praha), český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a fotograf. Nejvýznamnější představitel české žurnalistiky a literatury meziválečného období. Vystudoval gymnázium a filozofickou fakultu Un.Karlovy, studoval i v Berlíně a Paříži. Dlouholetý redaktor Lidových novin, první předseda Československého PEN klubu. Patřil do úzkého okruhu přátel T.G.Masaryka. Zemřel krátce po Mnichovu, který jej osobně velmi poznamenal.

Dílo: Výrazně obohatil a rozvinul novinářské žánry, zejména sloupek a fejeton. V próze představují vrchol díla utopická vyjadřující obavu ze zneužití techniky, obavu z nastupujícího fašismu. Napsal i řadu poutavých cestopisů, knížky pro děti (spolu s bratrem Josefem). Próza – Loupežník (1920), Továrna na absolutno (1922), Krakatit (1922), Válka s mloky (1936), První parta (1937). Drama: R.U.R. (1920), Věc Makropulos (1922), Bílá nemoc (1937), Matka (1938). Ostatní: Zahradníkův rok (1922), Italské listy (1923), Anglické listy (1924), Dášeňka čili život štěněte (1933), Hovory s T.G.Masarykem (1928 –1935, 3 svazky), Cesta na sever (1936), řada sbírek fejetonů.

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat