Karolina Světlá - Černý Petříček
Publikováno dne 29.6.2012

Černý Petříček

Karolina Světlá

763xstaženo
3x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Kniha popisuje život v "Černého Petříčka", tak mu lidé říkali pro jeho vzhled. Byl to člověk malé postavy s velkou hlavou, v obličeji měl hodně bradavic a byl tmavší pleti. Ale byl to člověk moudrý s dobrým srdcem, ke kterému si lidé chodili pro rady. Černý Petříček na Koňském trhu prodával knoflíky. Po smrti své matky se musel starat o mladšího bratra Františka. František se zamiloval do Stázičky. Jejich lásku tajili, takže nikdo nic netušil. O velikonocích se měla Stázička zasnoubit s jiným a František měl dát slib, aby se stal knězem. František sděluje Stázičce, že bude muset odejít daleko od ní. Věděl, že si ji nikdy nemůže vzít. Stázička se rozhodla, že půjde s ním. Odešli tajně. Když se to Petříček dověděl, byl jako vyměněný, přestal lidem radit. Moc o nich nikdo nevěděl. Až jednoho dne se Stázička vrátila domů k matce, byla nemocná a velmi vyčerpaná a v náručí nesla dítě, dcerušku Františku. Františka jim pověděla, co se stalo. Majitel zámku urazil Stázičku, František ji bránil a v souboji byl zabit. Stázička své nemoci podlehla. Když se Petříček dověděl, že by měl svůj stánek přestěhovat, byl z toho velmi smutný. Byl zvyklý na své staré místo a nechtěl se stěhovat do nového. Nakonec našli Petříčka mrtvého v jeho stánku.

O autorce

Karolina Světlá
Karolina Světlá

Karolina Světlá

Vlastním jménem Johana Rottová (24. února1830, Praha – 7. září 1899, Praha), česká spisovatelka, představitelka generace májovců. Považována za zakladatelku českého vesnického románu. Členka několika emancipačních spolků. Založila Ženský výrobní spolek český, spoluzaložila Americký klub dam. Blízká přítelkyně Němcové a Nerudy.

Dílo: těžištěm romány z podještědské vesnice. Vesnický román (1867), Kříž u potoka (1868), kantůrčice (1869), Frantina (1870), Černý Petříček (1871), Nemodlenec (1873).

Další díla autorky

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat