Karel Havlíček Borovský - Křest sv. Vladimíra
Publikováno dne 29.6.2012

Křest sv. Vladimíra

Karel Havlíček Borovský

627xstaženo
5x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Perun byl ruský bůh, který sloužil carovi. Měl za úkol udržovat lid v poslušnosti. Lidé se k němu chodili modlit, žádali ho o každý nesmysl a Peruna to nějak zvlášť nebavilo. Jednou ho car požádal o to, aby zahřměl na oslavu jeho svátku, že prý tak ušetří dělové koule. Peruna to dopálilo, velice carovi vynadal a za to byl posléze odsouzen a popraven. Tímto činem si car „zavařil“. Lidé neměli motivaci platit desátky, vždzť přece žádný bůh nebyl a neměli se na koho obracet, církev totiž byla zbytečná. Začalo se tedy s hledáním nového boha, byly vypisovány konkurzy a hledala se „církev nejcírkvovatější“. Vše končí takzvaným pochodem do Říma, jinak řečeno jezuitským maršem.

O autorovi

Karel Havlíček Borovský
Karel Havlíček Borovský

Karel Havlíček Borovský

vlastním jménem Karel Havlíček (31. října 1821 Borová u Přibyslavi – 29. července 1856 Praha), český básník,novinář, ekonom a politik. Absolvoval gymnázium, studoval v Praze filozofii a arcibiskupský seminář. Jako novinář působil v Pražských novinách, později vydával Národní noviny (první český deník) a Slovan. Vystupoval ostře proti vládě a římskokatolické církvi. Jako politik se podílel na organizaci Všeslovanského sjezdu (1848), byl zvolen poslancem Říšského sněmu a Národního (původně Svatováclavského) výboru. Za svoji činnost často souzen, v roce 1851 bez soudu na téměř 4 roky deportován do tyrolského Brixenu, krátce po propuštění umírá. Zajímavost: je autorem návrhu na přejmenování významných pražských náměstí (Koňského trhu na Václavské, Dobytčího trhu na Karlovo).

Dílo: Je považován za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Literárně bývá řazen do realismu. Obrazy z Rus (1843–1846), Epigramy (1845), Epištoly kutnohorské (1850), Tyrolské elegie (1852), Král Lávra (1854), Křest svatého Vladimíra (1855). Bohatá novinářská tvorba.

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat