Viktor Dyk - Krysař
Publikováno dne 29.6.2012

Krysař

Viktor Dyk

3607xstaženo
8x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Krysař je novela psaná na základě známé pohádky. Příběh se odehrává v německém hanzovním městečku Hameln, nad kterým se tyčí kopec Koppel, kde má být vchod do vysněné země Sedmihradské. Do města přichází Krysař, tajemný muž, který je všude cizincem. Jeho úděl je zbavovat města krys. Krysař píská a krysy jdou za ním, tak je navede do řeky. Každý ho vidí rád přicházet, ale ještě raději odcházet. Krysař se zamiluje do Agnes, která se má stát Kristiánovou ženou, ačkoliv ho nemiluje. Krysař zbaví město krys, ale když si jde ke konšelům pro slíbenou odměnu, oni ho hrubě vyhodí. Uvažuje, že Hameln zničí, ale pak se rozhodne ho zachránit kvůli Agnes, kterou miluje. Následující noc potká v hospodě U žíznivého člověka magistra Faustuse z Wittenberga, ďáblova vyslance. Ten ho přesvědčuje, aby využil celé síly své flétny, se kterou vyhání krysy z měst. Krysař odmítá, má příliš dobré srdce. Příští ráno mu Agnes sdělí, že je těhotná s Kristianem. Krysař odchází pryč. Agnes se mezitím vydá na horu Koppel, aby našla zaslíbenou zemi Sedmihradskou. Když se o tom Krysař dozví, začne pískat neobyčejně silně. Lidé se k němu stahují a jdou za ním. Tak vyprovodí celé město a vede ho na kopec Koppel. Jediný Sep Jörgen, rybář, jehož údělem je pozdě chápat a kterému se dívky smějí a muži ho urážejí, ve městě zůstane. Jako vždy, nechápe. Krysař dochází k propasti, která má být bránou do Sedmihradska a lidé se do ní začnou vrhat. Nakonec do ní vejde i sám Krysař, protože v ní hledá Agnes. Další den Sep Jörgen konečně pochopí a uslyší zvuk krysařovy píšťaly. V jednom z domů ale najde plačící nemluvně. Vezme ho sebou, ale křik nemluvněte přehluší zvuk píšťaly a Sep Jörgen se obrátí zpátky hledat dítěti matku.

O autorovi

Viktor Dyk
Viktor Dyk

Viktor Dyk

(31. prosince 1877, Pšovka u Mělníka – 14. května 1931, Lopud v Chorvatsku), významný český básník, prozaik, dramatik, publicista a nacionalistický politik, v mládí jeden z představitelů tzv. generace anarchistických buřičů, později nacionalisticky orientovaný autor. Po absolvování gymnázia vystudoval právnickou fakultu v Praze. Celý život však pracoval jako novinář a spisovatel. Za první světové války vězněn za protirakouskou činnost, po válce poslancem a poté senátorem Národní shromáždění. Byl výrazným pravicovým odpůrcem Masarykovy a Benešovy politiky.

Dílo: Řada básnických sbírek, například Buřiči (1903), Satiry a sarkasmy (1905), Pohádky z naší vesnice (1910), Lehké a těžké kroky (1915), Noc chiméry (1917), Okno (1921), Devátá vlna (1930). Z řady románů a povídek lze uvést např. Konec Hackenschmidův (1904), Příhody (1911), Zmoudření Dona Quijota (1913), Krysař (1915), Ad usum pana presidenta republiky (1929, kritika politiky Hradu).

Další díla autora

Žádné další knihy

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat