Karel Jaromír Erben - Jabloňová panna
Publikováno dne 29.6.2012

Jabloňová panna

Karel Jaromír Erben

404xstaženo
2x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Tak byl jeden mladý král a ten rád jezdíval do lesa na lov. Jedenkrát, když již od rána do poledne po lese honil, dostal velikou žízeň, ale nebylo nikde potoku ani žádné studánky viděti, aby se napil. A když už dlouho celý zarmoucený po tom lese chodil a nevěděl, jak žízeň uhasiti, přišel tu nenadále k jedné jabloni a na ní viděl tři zralá pěkná jablka...

O autorovi

Karel Jaromír Erben
Karel Jaromír Erben

Karel Jaromír Erben

(7. listopadu 1811, Miletín u Hořic v Podkrkonoší – 21. listopadu 1870, Praha), český historik, právník, archivář, spisovatel, básník, překladatel a sběratel českých lidových písní a pohádek; představitel literárního romantismu. Absolvoval gymnázium v Hradci Králové a práva v Praze. Pracoval v Českém (dnešním Národním) muzeu, byl prvním archivářem města Prahy, později vysokým úředníkem na pražském magistrátu. Jako člen jazykové komise Matice české se podílel na formování spisovné češtiny.

Dílo: Těžištěm jeho díla byl sběr a publikování lidových písní a pohádek z Čech: Kytice z pověstí národních (1853, stěžejní dílo), Písně národní v Čechách (1842–1845), České pohádky – například O Zlatovlásce, Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Hrnečku, vař, Otesánek, Sněhurka, Jabloňová panna a mnoho dalších.

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat