Václav Kliment Klicpera - Divotvorný klobouk
Publikováno dne 29.6.2012

Divotvorný klobouk

Václav Kliment Klicpera

637xstaženo
4x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Strnad a Křepelka jsou dva studenti, kteří rádi vysedávají v hospodě. Studenti jsou velmi zadlužení, a tak jim už hospodský Barnabáš nenalévá, ale jeho dcera Bětuška ano. Strnad a Křepelka stále nemohou sehnat peníze na dluhy. Křepelka se dozvídá, že jeho dědeček umřel a zanechal mu dědictví. Místo očekávaných peněz mu přijde starý, třírohý, rodinný klobouk. Oba dva jsou z toho zklamáni, a tak se rozhodnou pro lest. Strnad má totiž bohatého strýce Koliáše a chlapci se ho rozhodnou ošálit. Křepelka jde za Koliášem, jestli by mu nepůjčil peníze, že chce koupit od jednoho člověka kouzelný klobouk. Křepelka mu řekne, že kdo si klobouk nasadí, nemusí nikde nic platit. Koliáš mu sice peníze nepůjčí, ale rozhodne se na klobouk podívat. Jde do hostince, kde už na něj čeká Strnad převlečený za cizince. Strnad si objednává různé pokrmy a vůbec nedbá na cenu. Když má zaplatit, nandá si na hlavu klobouk a hostinský po něm nechce ani korunu. Koliáš se rozhodne, že ho od něj koupí dřív než Křepelka. To se mu skutečně podaří a hned ho jde vyzkoušet. U hostinského si objedná, nají se a nasadí si klobouk, ptá se kolik má zaplatit a hostinský po něm chce peníze. Koliáš se diví, že ten klobouk nefunguje a je naštvaný, že ho ošidili. Křepelka a Strnad konečně zaplatili svůj dluh. Koliáš se nedopatřením dozvídá, že ten cizinec byl Strnad, jenž na něj nalíčil past. Proto se vydává zpět do hostince. Strnad Koliášovi vrátí zbytek peněz, ale Koliáš je nechce.

O autorovi

Václav Kliment Klicpera
Václav Kliment Klicpera

Václav Kliment Klicpera

(23. listopadu 1792, Chlumec nad Cidlinou – 15. září 1859, Praha), český spisovatel a dramatik, zakladatel novodobého českého dramatu. Absolvoval gymnázium, studoval filozofii v Praze. Působil jako humanitní profesor na gymnáziu v Hradci Králové, později na akademickém gymnáziu v Praze. Zde krátce i ředitelem. V roce 1848 členem Národního výboru, člen České královské společnosti nauk.

Dílo: Těžištěm jeho díla byla dramatická tvorba: celkem 57 divadelních her (vlasteneckých, loupežnických, veseloher), například Divotvorný klobouk (1817), Hadrián z Římsů (1821), Rohovín Čtverrohý (1821), Veselohra na mostě (1826), Božena (1828), Valdek (1828), Každý něco pro vlast (1833), Soběslav, velký kníže (1839). Próza: Točník (1827), Vítek Vítkovič (1830), Příchod Karla IV. Do Čech (1855), Král Jan Slepý (1858).

Další díla autora

Žádné další knihy

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat