Magdalena Dobromila Rettigová - Domácí kuchařka
Publikováno dne 29.6.2012

Domácí kuchařka

Magdalena Dobromila Rettigová

3776xstaženo
8x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Její nejslavnější dílo vyšlo v roce 1826 pod názvem Domácí kuchařka aneb pojednání o masitých a postních pokrmech pro dcerky české a moravské. Na rozdíl od dnešní české kuchyně se v dobách Rettigové na stole měšťanské rodiny mnohem častěji než vepřové objevovalo maso hovězí. Tomu je proto v knize věnována zvláštní kapitola, zatímco všechna ostatní masa jsou zahrnuta do jedné kapitoly, kterou autorka pojmenovala zadělávaná jídla. V ní je větší pozornost věnována drůbeži a telecímu masu, ale objevuje se i vepřové, kůzlečí a skopové. Zajímavá je kapitola věnovaná zelenině, kterou Rettigová nazvala zelené věci. Tehdy se ale zelenina nejedla syrová, vždy musela být nejprve tepelně upravena. Syrová zelenina nepřipadala v úvahu, nenašli byste ji ani v kapitole o salátech, kde vlastně není nic, co si dnes představujeme pod pojmem saláty. Rettigová zde nepovažovala za nutné popisovat přípravu okurkového či hlávkového salátu, kterou podle ní měla znát každá zkušenější kuchařka, a tak se v ní objevují jen takové nevšednosti jako jsou smažené švestky nebo sladký salát z žemlí a ovoce.

O autorce

Magdalena Dobromila  Rettigová
Magdalena Dobromila Rettigová

Magdalena Dobromila Rettigová

(31. ledna 1785, Všeradice u Hořovic – 5. srpna 1845, Litomyšl), česká buditelka a spisovatelka. Věnovala se zejména výchově mladých dívek, šířila národní vědomí v ženském měšťanském prostředí. Přispívala do řady časopisů (Květy, Dobroslav, Čechoslav, Poutník), psala povídky pro mládež.

Dílo: Arnošt a Bělinka (1820), mařenčin košíček (1822), Věneček pro dcerky vlastenecké (1825), Domácí kuchařka aneb jednání o masitých a postních pokrmech pro dcerky české a moravské (1826, nejznámější dílo, mnohokrát vydané), Jaroslav a Terinka (1841).

Další díla autorky

Žádné další knihy

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat