Julius Zeyer - Jan Maria Plojhar
Publikováno dne 29.6.2012

Jan Maria Plojhar

Julius Zeyer

340xstaženo
0x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Román začíná v Římě, kde se Jan Maria Plojhar seznamuje s Caterinou, Suntarellou, Luigim a dalšími lidmi. Při účasti na pouliční slavnosti se Honzovi projeví dávné zranění z hospodské šarvátky a musí ulehnout na lože, kde vzpomíná na svůj dosavadní život. Narodil se do bohaté pražské rodiny. Jeho otec byl advokátem a tak měli o přísun peněz postaráno. Své dětství ale strávil na zámku v Havranicích, kde mu místní příroda a atmosféra prohlubovala jeho schopnosti básnické a idealistický pohled na život. Jeho sny a ideje se ho ale nepustily ani v době dospění, a tak se dal na vojenskou akademii, kde zjistil, že nic není tak růžové, jak se zdá. Během jeho studií mu zemřela matička a jeho sestra Rosa se vdala za velice praktického Leopolda, který se začal starat o majetek rodiny Plojharů. Všechny peníze a nemovitosti se mu povedlo úspěšnými investicemi zcela promrhat a Jan začal velmi rychle chudnout. Mezitím, kdy Leopold neúspěšně podnikal, se plavil Jan Maria po Středozemním moři až na Korfu, kde zažil velice vášnivý vztah s překrásnou paní Dragopulos, kterou po čase omrzí a ona si najde jiného milence. Zničený poeta je odvelen na jiné místo a po čase se navrátí do Prahy, která ho velice osloví, ale je znechucen pražskou společností. Na jedné důstojnické oslavě hájí urážku českého národa. V šarvátce s důstojníkem Müllerem je velmi vážně poraněn. Vyléčí se, odejde z armádních služeb a pokusí se prosadit jako spisovatel, ale je ztrhán kritikou. Zničený Jan se odebere do Itálie. Po krátkém pobytu v Římě se stěhuje na statek San Catalda, kde je paní domu Caterina. Do Cateriny se Plojhar zamiluje a prožívá s ní vážné duševní vzplanutí. Při vyjížďce s Caterinou na koních se setká s paní Dragopulos, která jeho poníží a Caterinu urazí. Po této události se z projížďky vrací Caterina i Jan zvlášť. Jan spadne z koně a tím pádem se zhorší jeho nemoc a je připoután na lůžko. Caterina jej opatruje a léčí ho dr. Luigi. Caterina se nechá s Janem oddat donem Clementem. Jan Maria nato umírá a Caterina požije jedu a zemře s ním v jeho náručí.

O autorovi

Julius Zeyer
Julius Zeyer

Julius Zeyer

(26. duben 1841, Praha – 29. ledna 1901, Praha), český prozaik, dramatik a epický básník. Řazen k lumírovcům a k novoromantikům. Absolvoval německou reálku, nedokončil studia techniky. Soukromě pak studoval jazyky (ovládal minimálně 6 jazyků) a literaturu. Hodně cestoval.

Dílo: Těžištěm díla próza, veršovaná epika, psal i divadelní hry. Próza: Ondřej Černyšev (1875), Román o věrném přátelství Amise a Amila (1880), Gompači a Komurasaki (1884), Jan Maria Plojhar (1891), Dům U Tonoucí hvězdy (1897). Poezie: Vyšehrad (1880), Čechův příchod (1886), Z letopisů lásky (1889–1892), Karolinské epopeje (1896). Divadelní hry: Sulamit (1883), Radúz a Mahulena (1897, nejznámější dílo).

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat