Karel Václav Rais - Zapadlí vlastenci
Publikováno dne 29.6.2012

Zapadlí vlastenci

Karel Václav Rais

521xstaženo
2x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Karel Čermák nastoupil jako učitelský pomocník v Pozdětíně, malé vesničce v horách, kde byl srdečně přijat učitelem Čižkem a jeho rodinou. Pan učitel i pan farář byli muzikanty a když se dozvěděli, že Čermák je také muzikantem, jejich sympatie k němu ještě vzrostly. Pomocník Čermák se při častých návštěvách na faře seznámil s Albínkou, farářovou neteří a zamilovali se do sebe. Pomocníka však sváděla vdova Žaláková. Ta řekla Albínčině otci, že je Čermák nemanželské dítě, což ho velmi pohoršilo, proto poslal Albínku studovat do Prahy. Na jedné slavnosti byl přítomen i inspektor, pravý Čermákuv otec, který když zjistil, že je jeho syn, zhroutil se. Když se jednou s panem učitelem vydal do Prahy, kde se Čermák setkal s Albínkou. Čermák se po čase stane kantorem a Albínčin otec jim svatbu povolí.

O autorovi

Karel Václav Rais
Karel Václav Rais

Karel Václav Rais

(4. ledna 1859, Bělohrad – 8. července 1926, Praha), český spisovatel, představitel realismu a tzv.venkovské prózy. Vystudoval učitelský ústav, působil jako učitel na řadě míst, později ředitel dívčí měšťanské školy v Praze. Založil časopis Zvon. Ve svém díle popisuje rodné Podkrkonoší, popisuje sociální problémy venkovského obyvatelstva (touha po majetku, generační problém, národnostní problém). Navazoval na Němcovou, Hálka, Světlou. Píše i pro mládež.

Dílo: Kalibův zločin (1892), Zapadlí vlastenci (1893), Západ (1896), Pantáta Bezoušek (1897), Na lepším (1901), O ztraceném ševci (1918). Pro mládež: Povídky ze starých hradů (1888), Listy z české kroniky (1888), Povídky starého zbrojnoše (1897).

Další díla autora

Žádné další knihy

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat