Karel Sabina - Oživené hroby
Publikováno dne 29.6.2012

Oživené hroby

Karel Sabina

399xstaženo
0x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Ironický román, se silnými autobiografickými prvky, děj vlastně nic nežene dopředu, na začátku zmíněný plán útěku se neuskuteční, ani pokus o útěk nenastane. Političtí vězňové, kteří chtěli změnit společnost, nyní o revoluci jen planě hovoří. Vězňové - Slav (Čech do kterého se stylizoval Sabina), Hon (Maďar), Fort (více než sedmdesátiletý Maďar, který bojoval pro i Napoleona byl už několikrát vězněn), Bitachi, Asti a Benedikt Schauberk (doktor filozofie, jediný z nich je ve vězení jen na rok a navíc „jen“ za hloupé opilecké řeči a ne z politických důvodů). Tito vězňové spolu často rozmlouvají o svých životních osudech, o svobodě a revoluci. Po svých předchůdcích „zdědili“ tajnou komůrku, do které si ukrývají knihy, dopisy a jiné cennosti. Pomocí uplácení Profouse je jejich život za mřížemi snesitelnější. Starý velitel věznice umírá, s příchodem nového velitele umírá i naděje na amnestii, místo domů se stěhují do jižního křídla objektu.

O autorovi

Karel Sabina
Karel Sabina

Karel Sabina

(29. prosince 1813, Praha – 8. listopadu 1877, Praha), český spisovatel, politik a novinář. Po absolvování Akademického gymnázia nedokončil studia filozofie a práv. Pracoval jako soukromý vychovatel a učitel, později plně jako spisovatel a novinář. Redigoval časopisy Der Adler (ve Vídni), Pražské noviny, Včelu, podílel se na založení Novin lípy slovanské. Zastával myšlenky utopického socialismu. V letech 1849–1857 vězněn (původně odsouzen k trestu smrti). Působil v redakci Národních listů, později dramaturgem Prozatímního divadla. Počátkem 70.let vyzrazena jeho udavačská činnost. Poté v bídě.

Dílo: Próza: Hrobník (1837), Vesničané (1847), Duchovní komunismus (1861), Na poušti (1863), Oživené hroby (1870). Operní libreta: Braniboři v Čechách (1866), Prodaná nevěsta (1866), V studni (1867), Bukovín (1870).

Další díla autora

Žádné další knihy

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat