Lope de Vega - Ovčí pramen
Publikováno dne 29.6.2012

Ovčí pramen

Lope de Vega

832xstaženo
4x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Děj je vsazen do vesnice Fuente Ovejuna (= Ovčí pramen). Do této vesnice se z vítězného tažení vrací komtur Goméz, kterému vesnice patří. Tento představitel rytířského řádu se chová příliš nenasytně, až krutě. Neuznává svobodná práva vesničanů. Bere si jejich majetek a znásilňuje ženy. Neustále se snaží získat mladou a krásnou dceru starosty Estebána, Laurencii. Ta ho však pořád odmítá. Krutého a zlého Goméze milovat nemůže. Čest jí je milejší než jen "chvilková" náklonnost šlechtice. Její srdce patří mladému Frondosovi, který se jí později zastane, když ji chce komtur znásilnit.

Odmítnutí Goméze Laurencií se ještě více odrazí na jeho chování. Je ještě více krutý a pomstychtivý. V den svatby Laurencie s Frondosem Goméz potupí Estebána, zajme Frondosa, jehož má v úmyslu zavraždit za potupu, jíž se na něm dopustil. Potom odvleče Laurencii a zneuctí ji. Tento akt se stane podnětem k nenávisti. Vzbouření vesničané dobijí komturovo sídlo, vypálí ho a svého pána zabijí.

Na to král vyšle do vesnice vojsko a soudce dona Rodriga, aby vraha vypátrali a potrestali. Nastává vyšetřování. Vesničané jsou mučeni a vybídnuti, aby vraha vydali. Zločin se však nepodaří vypátrat, neboť vesnice vraha nevydá. Při soudním procesu na otázku "Kdo je vrah?" vesnice jednohlasně odpoví: "MY, FUENTE OVEJUNA!"

Vesničané jsou nakonec osvobozeni donem Rodrigem. Tento soudce nakonec projeví přízeň vesnici a ospravedlní ji. Uzná, že Goméz překročil hranice svých práv nejen vůči vesničanům, ale i vůči králi. Jeho činy totiž vedli k oslabení pozice španělského krále a královny, ale i k oslabení vnitřní jednoty Španělska. Král viníkovi odpouští.

O autorovi

Lope de Vega
Lope de Vega

Lope de Vega

Vlastním jménem Félix Lope de Vega Carpio (25. listopadu 1562, Madrid – 27. srpna 1635, Madrid), španělský dramatik, básník a prozaik. Vystudoval teologii a filozofii. Účastnil se španělsko-anglické války 1588, několik let ve vyhnanství. Tajemník několika španělských šlechticů, člen řádu františkánů.

Dílo: Román La Dorotea (1632). Těžištěm dramatická tvorba. Z cca 2000 her se jich dochovalo 425. Hodnotná zejména historická dramata, dále . Vytvořil dramata pláště a dýky. Tvůrce španělské komedie (mísí tragické a komické prvky). Zahradníkův pes (1618), Ovčí pramen (1619), Vypálený Řím, Velikost Alexandrova, Nevšímavost dělá divy, Učitel tance, Vzbouření v blázinci, Sedlák svým pánem.

Další díla autora

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat