Karel Čapek - Matka
Publikováno dne 29.6.2012

Matka

Karel Čapek

809xstaženo
1x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Hlavní postavou je matka, pro kterou je rodina nejvyšší hodnotou. Její manžel zemřel ve válce s koloniemi a tvrdí, že jeho smrt nebyla zbytečná, protože padl jako hrdina. Zemřou také synové Ondra a Jiří. V zemi vypukne občanská válka, Kornel stojí na straně buržoazie a Petr proletariátu, oba ji nepřežijí. Nepokojů využije nepřátelská armáda a stát, který je oslaben a nemůže se účinně bránit, napadne. Rozhlas vyzývá všechny muže, aby se zapojili na obraně vlasti. Matka protestuje, zbyl jí již jen nejmladší syn Toni, kterého nechce poslat na smrt. Matka vede rozhovor s mrtvými - tatínkem, dědečkem a syny - všichni jsou pro to, aby šel Toni do války, tvrdí matce, že situaci nerozumí. Matka však situaci chápe tak, že miluje své dítě a válku považuje za nesmyslnou. Z rozhlasu se ozve, že nepřátelé bombardovali školu v jedné vesnici a mnoho dětí zemřelo. V matce se náhle cosi zlomí, strhne ze stěny pušku, podává ji synovi a řekne: „Jdi!“

O autorovi

Karel Čapek
Karel Čapek

Karel Čapek

(9. ledna 1890, Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938, Praha), český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a fotograf. Nejvýznamnější představitel české žurnalistiky a literatury meziválečného období. Vystudoval gymnázium a filozofickou fakultu Un.Karlovy, studoval i v Berlíně a Paříži. Dlouholetý redaktor Lidových novin, první předseda Československého PEN klubu. Patřil do úzkého okruhu přátel T.G.Masaryka. Zemřel krátce po Mnichovu, který jej osobně velmi poznamenal.

Dílo: Výrazně obohatil a rozvinul novinářské žánry, zejména sloupek a fejeton. V próze představují vrchol díla utopická vyjadřující obavu ze zneužití techniky, obavu z nastupujícího fašismu. Napsal i řadu poutavých cestopisů, knížky pro děti (spolu s bratrem Josefem). Próza – Loupežník (1920), Továrna na absolutno (1922), Krakatit (1922), Válka s mloky (1936), První parta (1937). Drama: R.U.R. (1920), Věc Makropulos (1922), Bílá nemoc (1937), Matka (1938). Ostatní: Zahradníkův rok (1922), Italské listy (1923), Anglické listy (1924), Dášeňka čili život štěněte (1933), Hovory s T.G.Masarykem (1928 –1935, 3 svazky), Cesta na sever (1936), řada sbírek fejetonů.

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat