Aristofanés - Žáby
Publikováno dne 26.6.2012

Žáby

Aristofanés

650xstaženo
2x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Bůh vína Dionýsos se rozhodne vydat do podsvětí pro dramatika Euripida. Po přečtení jeho díla Andromeda je totiž přesvědčen, že pouze on může zachránit upadající žánr dramatu. Se svým věčně nespokojeným sluhou Xanthiem se nejprve zastaví u bratra Hercula, aby mu poradil, když již v podsvětí byl. Pak se rovnou vydá po řece Styx do země mrtvých, ale přitom si musí sám pádlovat a ještě mu do taktu zpívá hejno žab. Ve městě si bojovně vyšňořeného Dionýsa spletou s Herculem, takže jej bijí za krádeže jeho bratra. Proto si vymění se svým sluhou oblečení, ten je však naopak líbán. Konečně nalezne Euripida, který se zrovna pře s Aischylem o to, kdo byl lepší. Bůh sám hru rozvine jako souboj o návrat na zemi, a tak ti, kdož jsou po smrti oslavováni, se navzájem předbíhají v sebechvále a haní jako Jelitář s Paflagonem na trhu. Rozebírají si díla, verše, metrum, až nakonec vyhraje Aischylos a na svůj trůn dosadí Sofokla. Podobně jako v mnoha antických dílech i zde nalezneme sbor, který nás provází od počátku do konce. Překvapivé je však navázání kontaktu s publikem, kdy například na otázku: "A viděl jsi tu někde otcovrahy a křivopřísežníky?" se Dionýsos rozhlíží a ukáže do publika se slovy "Bať, u všech všudy, už je vidím taky!" Hra je na svou dobu velmi zábavná, avšak otázkou je, zda-li ji zábavnou neudělal až překladatel.

O autorovi

Aristofanés
Aristofanés

Aristofanés

(asi 448 př. n. l., Athény – asi 385 př. n. l.), starořecký dramatik, hlavní představitel řecké komedie. Získal dramatické vzdělání. Vyznačoval se bystrým pozorováním.

Dílo: Z více než 40 komedií se jich v úplné podobě zachovalo 11(všechny přeloženy do češtiny). Archaňané (425 př.n.l.), Jezdci (424 př.n.l.), Mír (421 př.n.l.), Oblaka (418 př.n.l.), Ptáci (414 př.n.l.), Lysistrata (411 př.n.l.), Žáby (405 př.n.l.), Ženský sněm (392 př.n.l.), Bohatství (388 př.n.l.).

Další díla autora

Žádné další knihy

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat