Aischylos - Upoutaný Prometheus
Publikováno dne 29.6.2012

Upoutaný Prometheus

Aischylos

785xstaženo
4x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Prométheus dal lidem oheň a naučil je řemesla, tím je zachránil. Přivodil si hněv Dia, který lidi nesnáší a chtěl je zahubit. Proto dal Prométhea přikovat ke skále, i přestože Prométheus pomohl Diovi na trůn. Zeus svrhl svého otce Krona z trůnu. Héfaistos má provést Diův trest, ten se však zdráhá a dělá to nerad. Héfaistos to nakonec provede, přiváže a přiková Prométhea ke skále. K Prométheovi přichází Ió, která byla prokleta Hérou, protože se do Ió zamiloval Zeus. Ió nyní bloudí celým světem, hnána svým šílenstvím. Prométheus jí prozradí, co ji čeká v budoucnosti a jak se může osvobodit. Prométheus varuje, že Zeus bude svržen z trůnu a že mu pomůže, jenom pokud ho osvobodí od krutého trestu. Prométheus prozrazuje, že Zeus uzavře sňatek, který ho bude velmi mrzet. Syn z tohoto sňatku ho přemůže. Zeus posílá k Prométheovi Herma, aby zjistil podrobnosti o sňatku, který ho má připravit o trůn. Prométheus Herma odmítá a hodlá snášet dál své utrpení. Propadá se i se skálou do podzemí.

O autorovi

Aischylos
Aischylos

Aischylos

(525 př. n. l., Eleusína v Attice – 456 př. n. l., Gela na Sicílii), starořecký dramatik. Účastník řecko-perských bitev u Marathónu a Salamíny. Považován za zakladatele antické tragédie. Zavedl druhého herce, umožnil tím dialog a dramatickou akci.

Dílo: Napsal přes 90 tragédií, v plném znění se jich dochovalo sedm. Peršané; Prosebnice; Sedm proti Thébám (467 př.n.l.); Upoutaný Prométheus (dochovaná první část trilogie); Oresteia (458 př.n.l, jediná úplně dochovaná trilogie).

Další díla autora

Žádné další knihy

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat