Rudolf Těsnohlídek - Liška Bystrouška
Publikováno dne 29.6.2012

Liška Bystrouška

Rudolf Těsnohlídek

1054xstaženo
1x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Jednoho dne revírník usnul v lese. Když se probudil, uviděl liščí rodinku a aby mu žena nenadávala, kde je tak dlouho, chytil jedno lišče z té liščí rodinky. Doma se ženě vymluvil, že na lišku hodně dlouho číhal a že ji chytil pro svého vnuka Pepíka. Jak něco mělo být pro jejich vnuka Pepíka, žena mu hned vše odpustila. Liška Bystrouška se v myslivně skamarádila s jejich psem Lapákem. Jednoho dne si Pepík se svým kamarádem hráli s Bystrouškou. Pořád lišku za něco tahali, až se Bystrouška naštvala a kousla Pepíka do lýtka. Za trest musela být Bystrouška přivázaná k boudě. Bystrouška všelijak lákala slepice ke své boudě, aby je mohla chytit a sežrat. Když nadělala velké škody kvůli slepicím, revírník ji chtěl zastřelit. Liška ale překousla provaz a utekla do lesa. Na louce našla doupě jezevce, vyhnala ho a usídlila se v jeho doupěti. Liška stále chodila do myslivny pro slepice. Jednou se revírník rozzlobil a nalíčil na ni pasti. Bystrouška chodila do myslivny do komůrky pro jitrnice. Revírník ji tam zavřel, a pak ji zbil holí. Jednou také na Bystroušku nalíčil kleště na louce. Bystrouška se do kleští chytla oháňkou a uvízla v nich. Bolestí se však z kleští vytrhla, ale zůstal v nich konec její oháňky. Později Bystrouška potkala Zlatohřívka. V lese potom měli spolu velkou svatbu.

O autorovi

Rudolf Těsnohlídek
Rudolf Těsnohlídek

Rudolf Těsnohlídek

(7. června 1882, Čáslav – 12. ledna1928, Brno, sebevražda), český spisovatel, básník, dramatik, novinář a překladatel skandinávské literatury.. Po absolvování gymnázia nedokončil studium filozofie. Od roku 1906 žil v Brně a pracoval v redakci Moravského kraje, později řadu let v Lidových novinách (zejména soudničky, ale i další útvary). V období balkánských válek byl i válečným zpravodajem. Stál u vzniku vánočních Stromů republiky.

Dílo: Vyjadřuje v ní životní pesimismus, citlivou lyriku. Poezie: Nénie (1902), Den (1923). Próza: Dva mezi ostatními (1906), Poseidon (1916), Demänová (1926), Eskymo Welzl – Paměti českého polárního lovce a zlatokopa (1928). Pro děti: Liška Bystrouška (1920, nejznámější dílo, zhudebnil Janáček), Cvrček na cestách (1927), O zakleté Lúčance (vyšlo 1937).

Další díla autora

Žádné další knihy

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat