Karel Havlíček Borovský - Tyrolské elegie
Publikováno dne 29.6.2012

Tyrolské elegie

Karel Havlíček Borovský

841xstaženo
3x hodnoceno
Přidat k oblíbeným

Obsah knihy

Satirická skladba, v níž Borovský naráží na mnohé politické a aktuální problémy, je psána přístupným jazykem, většinou jde o jednoduché rýmy a autor se nebrání ani vulgarismům. V globálu tato báseň kritizuje především absolutismus a katolickou církev a zpochybňuje světskou a církevní moc. Borovský ji napsal spolu s Tyrolskými elegiemi a Králem Lávrou ve vyhnanství v tyrolském Brixenu a je v ní využita látka z dávné ruské historie.

O autorovi

Karel Havlíček Borovský
Karel Havlíček Borovský

Karel Havlíček Borovský

vlastním jménem Karel Havlíček (31. října 1821 Borová u Přibyslavi – 29. července 1856 Praha), český básník,novinář, ekonom a politik. Absolvoval gymnázium, studoval v Praze filozofii a arcibiskupský seminář. Jako novinář působil v Pražských novinách, později vydával Národní noviny (první český deník) a Slovan. Vystupoval ostře proti vládě a římskokatolické církvi. Jako politik se podílel na organizaci Všeslovanského sjezdu (1848), byl zvolen poslancem Říšského sněmu a Národního (původně Svatováclavského) výboru. Za svoji činnost často souzen, v roce 1851 bez soudu na téměř 4 roky deportován do tyrolského Brixenu, krátce po propuštění umírá. Zajímavost: je autorem návrhu na přejmenování významných pražských náměstí (Koňského trhu na Václavské, Dobytčího trhu na Karlovo).

Dílo: Je považován za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Literárně bývá řazen do realismu. Obrazy z Rus (1843–1846), Epigramy (1845), Epištoly kutnohorské (1850), Tyrolské elegie (1852), Král Lávra (1854), Křest svatého Vladimíra (1855). Bohatá novinářská tvorba.

Podobná díla, která by Vás mohla zajímat