Věděli jste, že...
Věděli jste, že...

Víte, že aneb 10 zajímavostí o knihách

9.9.2012

Pokud máte rádi knihy, asi byste o nich měli něco vědět. Že už vás nemůže vůbec nic překvapit? Zkusíme vás překvapit.

1. Bídníci

Věděli jste, že velkolepé dílo Victora Huga obsahuje větu čítající neuvěřitelných 823 slov? Ještě dále pak zašel Bohumil Hrabal, který své vyprávění Taneční hodiny pro starší a pokročilé napsal jedinou větou a použil přitom 13 955 slov.

2. Ernest Vincent

Že vám jméno tohoto autora nic moc neříká? Nevadí. Americký spisovatel se do historie zapsal svým dílem Gadsby, ve kterém ani jednou nepoužil písmeno E. Docela slušný výkon na knihu o 50 tisících slovech.

3. Dobrodružství Toma Sawyera

Dílo Marca Twaina z roku 1875 je považováno za vůbec první, které kdy bylo napsáno na psacím stroji. Autor řady dobrodružných knih přitom použil legendární Remington..

4. Prodej knih

Co stihnete během jedné sekundy? Ruku na srdce, moc toho asi není. Knihkupci po celém světě ovšem za 1 sekundu prodají 57 knih. Kdybychom pak vedle sebe poskládali všechny knihy, které byly za jediný den na celém světě prodány, potřebovali bychom knihovnu dlouhou 125 kilometrů.

5. Sherlock Holmes

Věděli jste, že literární otec zřejmě nejznámějšího detektiva všech dob Sherlocka Holmesa, sir Arthur Conan Doyle, začal psát vlastně z nutnosti? Doyle, původní profesní oční lékař, totiž medicínou příliš nevydělával, a tak se pustil do příběhů Sherlocka.

6. Knihovna v New Yorku

Navštívili jste někdy budovu veřejné knihovny v New Yorku? Pokud ne a chystáte se na to, vyhraďte si spoustu času. Délka všech policí totiž čítá více než 128 kilometrů a nabízí řadu knižních kolekcí. Mezi nejzajímavější patří astrologie, drogy, kouzelnictví a Shakespeare.

7. Bible

Že je bible nejprodávanější a nejznámější knihou světa asi nikoho příliš nepřekvapí. Pokud bychom ale ze všech biblí postavili silnici, po které můžete jet nejvyšší rychlostí 90 km/h, strávili bychom na cestách neuvěřitelné 4 měsíce.

8. Lev Nikolajevič Tolstoj

Velikán ruské literatury se proslavil mnoha romány, na čemž má dost možná největší zásluhu jeho manželka. V době bez počítačů a psacích strojů to byla právě Sophia Andrejevna Tolstá, kdo svému choti ručně psala kopie jeho textů. Vojnu a mír přepisovala celkem sedmkrát..

9. Jonathan Swift

Anglický spisovatel úzce spjatý s Irskem byl nejen známým autorem řady knih, ale také vynikajícím astronautem. Poznámky uvedené v jeho knize Gulliverovy cesty totiž posloužily jako vědecký materiál pro řadu astronautů-profesionálů, a to i stovky let po vydání knihy.

10. Knížky


A na závěr pár čísel. Ve Spojených státech se každý den dostane do prodeje 125 zbrusu nových knih. A kolik knížek najde během 24 hodin svého nového majitele? Celých 5 milionů. A pak, že je prodej knížek na ústupu..