Knihy občas nesou hodně zajímavé názvy
Knihy občas nesou hodně zajímavé názvy

Orální sadismus, aneb zasmějte se nejdivnějším názvům knih

7.10.2012

Taky si občas při návštěvě knihovny říkáte, kdo mohl vymyslet tak hloupý/divný/střelený název? Potom vězte, že nejste sami.

Britský magazín The Bookseller totiž každoročně uděluje takzvanou Diagram Prize for Oddest Title of the Year pro knižní titul s nedivnějším názvem.

A od roku 1978, kdy se cena poprvé udělila, zvítězily hodně zajímavé tituly. Jen posuďte sami v následujícím přehledu 10 „nej“.


1979 – Madam jako podnikatelka: kariérní management ve vykřičeném domě (Z originálu: The Madam as Entrepreneur: Career Management in House Prostitution) – Zápisky z deníku prostitutky.

1983 – Nevyřešené problémy moderní teorie podélného rolování (Unsolved Problems of Modern Theory of Lengthwise Rolling) – I kovozpracující průmysl má svoje (nevyřešené) problémy.

1986 – Orální sadismus a vegetariánská osobnost (Oral Sadism and the Vegetarian Personality) – Humorné články s nádechem parodie o psychologii.

1989 – Jak si „ulevit“ v přírodě: Environmentalistický přístup ke ztracenému umění (How to Shit in the Woods: An Environmentally Sound Approach to a Lost Art) – I odpad z lidského těla může být přírodě nebezpečný.

1990 - Lesbický sadomasochistický bezpečnostní manuál (Lesbian Sadomasochism Safety Manual) – Bezpečnost až na prvním místě.

1994 – Zajímavé momenty v historii betonu (Highlights in the History of Concrete) – Bible všech betonářů a domácích kutilů.

1995 – Znovuvyužití starých hrobů: Zpráva o populárních britských přístupech (Reusing Old Graves: A Report on Popular British Attitudes) – Morbidní knížka, ale vzpomeňte si na ní, až něco zdědíte po některém ze svých předků.

1996 – Řečtí venkovští pošťáci a jejich snižující se počet (Greek Rural Postmen and Their Cancellation Numbers) – Vida, Řecko bylo v krizi už v roce 1996.

1999 – „Tráva“ v měnícím se světě: Britská rada na ochranu plodin, sborník č. 64 (Weeds in a Changing World: British Crop Protection Council Symposium Proceedings No. 64) – Slovy klasika Jiřího Macháčka, „lidi tady málo hulej“.

2011 – Vaření s „hovínkem“ (Z originálu: Cooking with Poo) – Kuchařka si opravdu nemůže vybrat lepší název….